V priebehu tehotenstva


Nohy v priebehu tehotenstva

Nárast telesnej hmotnosti v priebehu tehotenstva môže zmeniť Váš štýl chôdze. Niekedy môže spôsobiť aj problémy s nohami, ako napr. stvrdnutú pokožku a kurie oká. Takisto platí, že ak nohy nemôžu riadnym spôsobom niesť hmotnosť tela, môže to spôsobovať bolesť v kolenách, bedrách a v spodnej partii chrbta.

Ako sa starať o Vaše nohy v priebehu tehotenstva?
Topánky s nízkymi podpätkami a vankúšikovými výstelkami môžu pomôcť obmedziť nepohodlie, čo platí takisto pre topánky s gélovými vložkami v podrážkach, ktoré sú schopné absorbovať nárazy pri nášľapoch. V priebehu tehotenstva je bežné, že sa veľkosť vašich topánok zväčší o 1 alebo 2 čísla. Preto používajte správnu veľkosť topánok.
Ošetrenie suchej, kožovitej pokožky si vyžaduje pravidelný režim starostlivosti o nohy. Pemza, pilník a exfoliačný krém môžu pomôcť zbaviť sa odumretých buniek a môžu podporiť opätovný rast novej zdravej pokožky. Každodenná aplikácia hydratačného krému zlepšuje pružnosť pokožky a zabraňuje vysúšaniu a tvrdnutiu, ktoré môžu viesť k rozvoju kurích ôk a hrubej, stvrdnutej pokožky. 
Najmä v poslednej tretine tehotenstva je vhodné dvíhať nohy nahor aj počas dňa, aby ste poskytli svojim dolným končatinám úľavu od únavy a opúchania. K obnoveniu harmónie a energie chodidla aj celej nohy Vám môže pomôcť použitie krému alebo osviežujúceho spreja. Mierne cvičenie, ako napr. plávanie a chôdza, je ideálne na zlepšenie krvného obehu a harmónie svalov, zatiaľ čo diéta s obmedzeným príjmom sodíka bude viesť k obmedzeniu opuchov.