Plesňová infekcia nechtov


Čo spôsobuje plesňovú infekciu nechtov?

Onychomykóza, plesňová infekcia nechtov, je pomerne časté ochorenie, ktoré spôsobuje určitý typ húb pod povrchom nechtov. Huba sa môže šíriť z človeka na človeka priamym kontaktom alebo prostredníctvom kobercov, ponožiek, topánok či pančúch. Tieto mikroorganizmy rastú a ľahko sa šíria vo vlhkom teplom prostredí, ako sú napr. spoločné sprchy, telocvične a bazény. Takisto vlhké a tmavé prostredie Vašich topánok môže spôsobovať rast týchto húb a plesní na nechtoch prstov na nohách.

Ako taká plesňová infekcia nechtov vyzerá?
Zdravé nechty sú hladké, ružovkasté a majú na zakončení tenký biely prúžok. Plesňová infekcia mení ich farbu a vzhľad. Spočiatku postihuje určitú malú časť nechta a mení jej farbu. Táto infekcia sa môže prejavovať bielou, žltou až hnedou, zelenou a dokonca i čiernou farbou. Ak bude ponechaná bez ošetrenia, môže sa infekcia šíriť hlbšie do nechta, čo bude mať za následok zhrubnutie nechta alebo jeho odlupovanie po šupinách, ktoré povedie k bolesti a nepríjemným pocitom. V niektorých prípadoch sa môže necht aj oddeliť. Je dôležité plesňovú infekciu nechtov liečiť, aby sa zabránilo jej rozšíreniu na väčšiu časť nechta alebo na iné nechty na nohe. Môžete sa poradiť so svojím lekárom alebo použiť konkrétne výrobky na starostlivosť o nechty na nohách.

 

Ako liečiť plesňovú infekciu nechtov
Pre prevenciu plesňovej infekcie nechtov by ste mali vždy chrániť svoje nohy pred priamym kontaktom s podlahou v bazénoch, sprchách a šatniach nosením špeciálnej obuvi alebo sandálov.  Takisto sa vždy snažte udržiavať svoje nohy v suchu nosením priedušnej obuvi a ponožiek, ktoré absorbujú pot. Často si ponožky vymieňajte, a to najmä pri teplom počasí.  Liečba plesňovej infekcie nechtov môže trvať dlho a môže si vyžadovať značnú starostlivosť, aby bolo zaistené, že zabránite infekcii zdravých nechtov na prstoch na nohách: 

  • Vždy si umyte ruky po tom, čo ste sa dotýkali infikovaného nechta.
  • Sterilizuje nástroje používané na pedikúru.wipes
  • Nepoužívajte lak na nechty a umelé nechty, pretože prispievajú k rastu a šíreniu plesní.


Na liečbu miernej plesňovej infekcie nechtov môžete použiť výrobky, ktoré vytvárajú nepriaznivé prostredie pre huby a plesne, čím odstránite problém a zabránite šíreniu infekcie.

Zistite si viac informácií o výrobkoch na plesňovú infekciu nechtov značky Scholl